2010. szeptember 30., csütörtök

Picurik és az evés



Mivel sok mindenki kérdezi, hogy hogyan etettem a lányokat gondoltam megosztom itt mindenkivel és talán később, sok-sok év múlva ők is szívesen olvassák majd. 
Először is mindig egyszerre esznek, ez azért alakítottam így, mert amikor még tényleg nagyon picik voltak volt úgy, hogy a kajcsizás egy órán át tartott. Ez 3 óránkénti evéseket figyelembe véve ha nem egyszerre ettek volna akkor szinte egész nap csak ettem volna. Szerencsére azért ma már 30 perc alatt végeznek egy nagy cumisüvegnyi tápszerrel. :-)
Ha cumisüvegből esznek akkor ez reggel és este így néz ki,

hát igen itt még kis üvegből ettek júliusban
 azaz egy párnára fektetem őket félig és utána két kézben a két üveg.

Napközben pedig az ágyon ülve a következőképpen nézünk ki:

Déli etetés már "rendes" kajcsi amit a konyhában költenek el. Na igen ez már keményebb dió volt számomra is hogy hogyan oldjam meg. Egyszerre csak egyet míg a másik vár a szobában? Ez az addigi együtt evés miatt nem lehetett megoldani, illetve azért, mert a későbbi evésnél sem egyszerre lesznek éhesek. Tehát egyszerre esznek, de hány tányérból, hány kanállal? - jött a következő érdekes kérdéskör.
Többfélét kipróbálva az vált be, hogy a konyha asztalon fenn a két hordozó, vagy hordozó + pihenőszék én velük szemben állok és két tányérból egy kanállal megy a falatozás. A két tányérra azért van szükség mert így biztosan tudom ki mennyit eszik. Tudom, hogy nem túl higiénikus az egy kanál de kettővel zsonglőrködni túl időigényes lenne amit a lányok nem bírnak ki. Persze ha netán betegek lesznek akkor külön kanállal lesz az evés. Az egy falat ide egy falat oda sem mindig működik, pedig ez volt az eredeti elképzelésem, ha valamelyikük nagyon sír és a másik nem annyira éhes akkor az éhesebb többet kap egyszerre, tehát farkastörvény érvényesül az asztalon. :-) Az hogy ki az éhesebb az változó.

 persze csak hétvégén van két gyerekre két felnőtt! :-)
Igen itt még inkább jól jönne + két kéz és egy fej,mivel azonban egyedül vagyok a hét nagy részében ezért a csajoknak kell türelmesnek lenniük.
Néha egészen viccesen nézek ki amikor jobb kézzel kanalazok a másikkal itatok persze keresztben.
Na erről ennyit, ha változik a helyzet akkor beszámolok róla.

Még felteszek egy találós kérdést. Mi látható a következő képen?
A megjegyzésben jöhetnek a válaszok.

2010. szeptember 28., kedd

Káposzta fesztiválon jártunk


Még a hónap elején kinéztük a TV Paprika újságból szombatra a pákozdi I. Paradicsom fesztivált. Azonban az időjárás előre jelzés miatt nem igazán mertünk Dunántúlra menni (oda ígérték már nappalra az esőt), de mehetnékünk volt. A neten sok fesztivált, programot találtunk ,a Mezőgazdasági Múzeum Búza fesztiválja és a Vecsési Káposzta fesztivál között vacilláltunk egy kicsit, de nagyon hamar győzött a káposzta fesztivál.
Tehát összeszedtük magunkat és elindultunk Vecsésre. Dél körül értünk oda. Csajokat átraktuk a babakocsiba és már mehettünk is felfedezni a dolgokat.



A fesztiválon sokan árultak savanyúságot, illetve készételt, természetesen káposztásat, de volt sok rétes és kürtöskalács is. Méz és lekvár is volt eladó, természetesen minden a termelőktől, készítőktől volt Sok finom mézet és pár különleges lekvár kóstoltunk meg. A mézből végül, Dani kedvéért, maci formában akácmézet és citromfüves akácmézet vásároltunk. Ez utóbbinak az ízében nem közvetlenül érződik a citromfű, hanem lágyabbá teszi a mézet, így az nem annyira tömény. A lekvárok közül megkóstoltunk a diósat, ami igen finom volt, olyan volt mint egy finom diókrém egy sütiben. Mint kiderült a dión kívül volt benne kis gyümölcs, cukor és fahéj is. Kóstoltunk még som, fekete ribizli és szeder lekvárt is. Ez utóbbi kettőből vásároltunk is. Mindkettő mag nélküli, ami külön öröm, mert így Dani sem nyavalyog azok miatt és szívesen evett már belőlük. 
Találtunk még finom házi füstölésű sertéscombot, ebből is vásároltunk egy darabot, hazaérve rögtön meg is kóstoltuk és nem bántuk meg döntésünket.
Kóstoltunk még párolt káposztával töltött kelt tésztát, sajnos a nevét már elfelejtettem. 


A színpadon közben folyamatosan mentek a műsorok, táncosok, német nemzetiségi énekesek és a Holló együttes is fellépet (gyerekeknek szóló műsorral) ez Daninak is tetszett.
Összességében 4 órát mászkáltunk, ekkor már a lányok is kezdtek éhesek lenni és mi is kellemesen elfáradtunk, így elindultunk haza.
Mindenkinek nagyon tetszett a fesztivál és megbeszéltük hogy ha tehetjük jövőre is jövünk.


2010. szeptember 27., hétfő

Kalácsot sütöttem!


Jaj de rég írtam ide, pedig van mit elmesélnem! A sok téma közül időrendben az első a múlthét pénteki kalács sütésem.  
Na nem teljesen az én érdemem, mert a kenyérsütőgéphez való kalácsmixet vetettem be. A gépbe beletettem a szükséges hozzávalókat és dagasztásra programoztam a gépet. Amikor a gyümölcsöket kell beletenni akkor leállítottam a gépet és megfeleztem a tésztát és a gépben a maradóhoz tettem kakaóport amit tovább kevert majd ott kelt meg a tészta. A másik felét - a fehéret - tányérra téve a mikróba téve a legalacsonyabb fokon 1 percre beraktam majd a ott is hagytam így a keléshez szükséges meleg meg lett és szépen meg kelt a tészta. A kelés után a kakaós és a sima tésztát is kétfelé vettem, majd enyhén lisztezett felületen 4 egyforma hosszúságúra sodortam őket. Ezután következett a négyes fonás.






Sütés előtt még lekentem felvert tojással, hogy szép fényes legyen a teteje.
Íme ilyen lett az én fonott kalácsom:








2010. szeptember 21., kedd

Szándokán féle töltött káposzta

Augusztusban voltunk Debrecenbe és egyik nap Szándokánéknál ebédeltünk. Tepsiben sült töltött káposzta volt az egyik fogás, ami Kaszinak és a többieknek is nagyon ízlett. Nekem csak azért nem ízlett, mert kapor is volt benne. Pénteken elhatároztam, hogy vasárnap megfőzöm kis változtatással, azaz kapor nélkül. Fel is hívtam Szándokánt, hogy hogyan készült és ez alapján csináltuk meg Kaszival,  a végeredmény nagyon fincsi lett. Íme a recept a mi verziónkban:

Szükség van savanyú káposztába töltött káposztákra, nekem 20 töltelékem volt, (szerencsére ezzel nem kellett foglalkoznom, mert volt a fagyóban anyu által töltött)  aztán kell még
savanyú káposzta vagy 1 fej káposzta 
kb. 6 paradicsom 
kb. 6 paprika 
1 nagyobb fej hagyma
1-2 gerezd fokhagyma
só, bors, pirospaprika
3 húsleves kocka
4-5 vastagabb szelet füstölt tarja
(evéshez tejföl)

Mivel nem volt itthon és a közeli boltokban sem savanyú káposzta  így én egy fej káposztát vettem amit vékony csíkokra vágtunk. (Ha savanyú káposztával csináljuk akkor azt jól ki kell áztatni és utána kell darabolni.)
A paradicsomot és a paprikát is feldaraboltuk apróra. A hagymát apróra vágtuk és kevés olajon megfonnyasztottuk, ezután a fokhagyma került hozzá kicsit tovább kevergette Kaszi, majd jött a pirospaprika, bors, só. Tehát úgy készült mint a pörkölt alap. Ezután felöntöttük 1,5 liter húslevessel (marhahúsleves kockából készítettük) és összeforraltuk.  Ezzel előkészítettünk mindent, jöhetett a rétegezés.
Szándokán szerint csak római tálban készülhet, de mivel nekem az nincs így a nagy porcelán sütőtálamba csináltuk. Tehát alulra jön a füstölt hús erre az apróra vágott káposzta, majd a paradicsom és paprika erre az "ágyra" jönnek a töltött káposzták majd megint a paradicsom, paprika és a tetejére a káposzta. Ezt az egészet meglocsoltuk a pörkölt alappal úgy hogy ellepje. A kész tálat lefedtük, én alufóliát alkalmaztam erre a célra fedele nem lévén a tálamnak. 50 fokon 3 órát sütötte anyu mert ekkor már nem voltunk itthon, a sütés vége előtt fél órával kifedte, hogy a léből elfőjön.
A kajcsi finom lett de a következő észrevételünk van Kaszival:
savanyú káposztával biztos még fincsibb, de ennek hiányában a fejes káposzta csíkokat a pörkölt lében kicsit elő kell főzni hogy ízletesebb legyen.

A teljesség kedvéért lejegyzem, hogy aki szereti a kapor ízét az a rétegezéskor (ha jól emlékszem) a paprika  - paradicsom sorra kell tennie a finomra vágott kaport.


Baba-Mama klub és a hétvége

Pénteken délelőtt nagyon esett az eső, így elgondolkodtam, hogy elmenjünk-e egyáltalán a Baba - Mama klubba. Mivel jön az ősz és a tél, így ha valahova elakarok jutni akkor nem várhatok a jó időre, tehát összeszedtem a kis csapatot és fél 10-re oda is értünk. Rajtunk kívül még 6 vagy 7 anyuka jött el a gyerekével, 3 hónapos csöppség volt a legkisebb és olyan másfél éves a legnagyobb. A gyerekeknek voltak játékok, már amelyik már csúszott - mászott, míg a pindurik csak a plédeken feküdtek, aludtak. Téma a környezet- és bőrkímélő mosás volt, mosódió és fehérítő szerek valamint öblítő helyett az illó olajok. Tetszett a könnyed beszélgetést a többiekkel, így elhatároztam hogy ahányszor csak tudok elmegyek a csajokkal.
Szombaton délelőtt Kaszi Vikiéknek segített a költözésnél, a 3 gyerkőccel egyedül voltam. Főzés etetés és játszás volt a program. Miután végzett Kaszi elment anyuékért Irénke nénjééhez. Anyuék a hétvégére ugrottak fel pestre egy kicsit a nővéréhez és hozzánk. 
Vasárnap kihasználva a nagyi ittlétét mi leléptünk Kaszival kicsit vásárolgatni és kettesbe lenni. Reggel még gyorsan odaraktuk az ebédet (ez külön fogom részletezni) és utána elmentünk. Késő délután értünk vissza így kevéssel később mehettek is a vonathoz. Dani nagyon élvezte hogy itt voltak a nagyiék. 

2010. szeptember 16., csütörtök

Neurológián és körzeti doktornőnél jártunk

Tegnap a lányokat neurológiára kellett vinnem, kontrollra.15 órára volt időpontunk, ami jelenleg a kajcsi időnk is, gondoltam letudjuk a vizsgálatot és utána megetettem őket. Ez csak én gondoltam így, mivel a doktornő a 14-kor kezdődő rendelésen sikeresen 40 percet csúszott. Mire bekerültünk a Zoé és Hanna már igencsak nyügi volt, mert még nem ettek, hisz mindig vártam hogy akkor most mi jövünk, de nem. Éljen a magyar egészségügy! Na erről ennyit.
A lényeg a vizsgálat eredménye, azaz hogy mindkettőjüknek kell a tenyerét masszírozni, hogy minél kevesebbet szorítsák ökölbe, amúgy a koruknak megfelelő fejlettségi szinten vannak. Tornát továbbra is javasolja a dr-nő.

Ezután felmentünk az én körzeti dr-nőmhöz mert a jobb kezem feje egyre jobban fájt. Míg a sorunkra vártunk gyorsan megetettem őket.  Mint kiderül begyulladt az ízületem. Gyógyszer és fáslit írt elő na meg persze pihentetést. Na ez utóbbin jót derültünk, hisz csak éjszaka kivitelezhető a pihi.

Holnap Baba - Mama klubba készülünk, majd az ottani élményekről is beszámolok.

2010. szeptember 14., kedd

Cukkini fasírt

A múlthéten kaptam egy nagy cukkinit az egyik ismerősünktől. Sokáig gondolkoztam, hogy mit csináljak belőle, levest vagy töltsem meg, a végén fasírt lett belőle nem is akármilyen! Kaszi szerint máskor is jöhet ebédre.

Íme a recept:
1 nagyobb cukkini
kb. 10 dkg reszelt sajt (trapista vagy edami)

bors
1 gerezd fokhagyma reszelve
1 tojás
zsemlemorzsa hogy összeálljon + a forgatáshoz.

A cukkinit a nagy lyukú reszelőn lereszeltem picit besóztam és kb. félóra múlva kinyomkodtam. Hozzá kevertem a sajtot, tojást, fokhagymát, majd ízesítettem borssal és kóstolás után még pici sóval. Kevés zsemlemorzsa hozzáadásával formázható állagot értem el. Majd fasírt golyókat formáltam és  kilapítottam, így forgattam zsemlemorzsába majd olajban kisütöttem. Kevés olajt használtam a sütésnél és forgattam benne a fasírtokat.

Lányokkal Doktornőnél voltam

Tegnap a lányokkal méredzkedni voltunk így 5,5 hónaposan a következők a méreteink:

Zoé 61 cm és 6530 g. (+4cm és +600 g öt hét alatt)
Hanna 63 cm és 7070 g. (+2 cm és +540 g öt hét alatt)
A Doktornő szerint a következőket már ehetik a csajszik: krumpli, sütőtök, alma, banán, barack.
Ezekből már 3 hete a barackot és az almát elkezdték eszegetni. Az első hét tapasztalata az volt, hogy Zoé elzárkózott a kanalazástól, míg Hanna szépen evett bár nem mertem neki sokat adni. A második héten már Zoé is hajlandó volt enni a gyümölcsökből. A hét végére már 100-100 grammot meg is ettek belőle. Ma krumplival alma lesz az ebéd, majd kiderül mennyire tetszik nekik.

Hanna első falatja

Zoé első falatja

2010. szeptember 11., szombat

Üdvözlet!

Szeretettel üdvözlök minden kedves olvasót!
Már rég szerettem volna a kis családunk történetét megörökíteni, illetve a távolabb élő rokonok számára közelebb vinni. Így elképzelésem szerint sok -sok képet fogok feltenni  a gyerekekről és sok lesz a velük kapcsolatos sztori is.
Szeretném még a kipróbált receptjeimet ill.  a férjem remekeit is itt megörökíteni a későbbi időkre.